רפורמה 01/05/2023 בביטוחי הבריאות

אסון או ששון

כמו שחלקכם בטח שמע, החל מה 1/5 נכנסת לתוקפה רפורמה (כן, רפורמה נוספת) בביטוחי הבריאות בישראל. מטרת הרפורמה היא לפשט את תהליך רכישת ביטוח הבריאות, למנוע כפל ביטוחי ולהפוך את המוצרים לפשוטים להשוואה והבנה. אלא שבישראל כמו בישראל- שואפים תמיד למכנה המשותף הנמוך ביותר (הסבר בהמשך).

אז מה משמעות הרפורמה:

  1. יצירת פוליסה בסיסית אחידה
  2. פרק הניתוחים – יכלול תשלום השתתפות עצמית למבוטח במידה והמנתח לא עובד עם קופ"ח של המבוטח אלא רק עם חברת הביטוח
  3. אפשרות הוספת כיסוי לקנאביס רפואי
  4. שדרוג אתר הר הביטוח כך שיכלול השוואה בין הכיסוי בביטוח הפרטי לכיסוי בשב"ן (שירות בריאות נוסף לדוגמא מכבי שלי, כללית פלטינום וכו)
  5. כיסויים מסויימים לא יוכלו להירכש ללא רכישת כיסויים בסיסיים (נניח – לא יהיה ניתן לרכוש התייעצויות ובדיקות ללא כיסוי להשתלות ותרופות)
  6. ביטול הנחות קצרות טווח – ההנחות יהיו לטווח ארוך (אבל נמוכות משמעותית)

ראשית כל השינויים לעיל רלוונטים למי שעדיין אין לו ביטוח בריאות ואינם ישפיעו (בשלב הראשון) על מי שיש לו כבר ביטוח פרטי.

אלו שיש להם ביטוח פרטי קיים הכולל כיסוי לניתוחים בארץ, יקבלו הודעה שמציינת שהם מועברים אוטומטית לביטוח משלים שב"ן הדורש קודם לתבוע את הקופה ורק אח"כ את הביטוח הפרטי – שינוי זה אמור להוביל להוזלת הביטוח, מצד שני לגרור הרבה יותר בירוקרטיה בעת תביעה ודחיות לתביעות עתידיות מצד חברת הביטוח. הלקוח יצטרך באופן יזום לדרוש לא לעבור למסלול משלים שב"ן על מנת לא להיות מושפע מהרפורמה.

את השלכות הרפורמה אנחנו רואים כבר עכשיו- חברות ביטוח שהכניסו הטבות לתוך הביטוחים שלהם על מנת להוות תחרות איכותית ולא רק על בסיס מחיר, ביטלו את אותן הטבות כמו: כיסויים ללא הצהרת בריאות או כיסוי לילד רביעי חינם ועוד.

נכון להיום עדיין אין ביטוחי בריאות חדשים שתואמים את דרישות הפיקוח – כך שהחל מה 1/5 ועד להודעה חדשה לא ישווקו ביטוחי בריאות.

ההמלצה שלנו – להמתין שייצאו ביטוחים חדשים ואז בהתאם לפוליסות ולתנאים שלהם נוכל לבחון האם בסופו של דבר יש פגיעה בלקוחות או שיפור של מצבם. כמובן שכל המלצה יש לבדוק באופן פרטני למצבו האישי של הלקוח – בינתיים- לא לעשות שום שינוי ללא בדיקה של החלופות והשוואה בין הפוליסות.

ללקוחות שיש להם פוליסות קולקטיב ממקום העבודה – אין שינוי נכון לעכשיו בפוליסות. מתי יהיה? כשהפוליסה תתחדש (אחת ל-3-4 שנים תלוי בפוליסה) וכשהעובד יעזוב את מקום העבודה – אז במעבר לפוליסה פרטית יחולו עליו השינויים בעקבות הרפורמה הנ"ל.