מתי כדאי להתחיל לחסוך לפנסיה?

מה היא פנסיה ומתי כדי להתחיל?
פנסיה הינה קופה שמקבלת כספים באופן סדיר על ידי מבוטח עובד, כעצמאי או כשכיר. מטרת הקופה היא לתת למבוטח ביטחון לתגמול שלו או של משפחתו באופן סדיר וחודשי לאחר הפרישה מהעבודה, ונותנת לו ולמשפחתו שתלויה בכלכלתו קרקע כלכלית בטוחה למקרה של אבדן כושר עבודה מסיבות מסוימות הנכללות בקרן הביטוח הפנסיוני. כדי שהקרן תצבור מספיק כסף וריבית בקופה, יש להיערך בהתאם ולהתחיל לחסוך לפנסיה כבר בגיל 25, כאשר כל המקדים הרי זה משובח. ככול שמתחילים לחסוך בגיל מאוחר יותר, כך הפנסיה תהיה נמוכה יותר.

למה כדאי לעשות פנסיה?
קרן פנסיה היא מתוכניות הביטוח המשתלמות ביותר. בניגוד לביטוחים אחרים, בקרן פנסיה, בסופו של דבר, הכסף מתגמל את המבוטח בין אם קרה לו מקרה ביטוחי ובין אם הוא הגיע לגיל פרישה. יתרון נוסף הוא, שכיום יש מסלולים רבים בתחום הפנסיה המאפשרים למבוטח לקבוע איזה ערך מוסף יהיה לקרן, לקבוע את גובה הסכום שיועבר אליה, ואפילו לעבור ממסלול למסלול ומחברה לחברה בקלות. ניתן גם להיות מבוטח בכמה מסלולים שונים בחברות שונות, וביום הפרישה לקבל את התגמולים מכולם.

סוגי פוליסות:
קיימים שלושה סוגי פוליסות עיקריים:

  • ביטוח זקנה– כשמגיעים לגיל פרישה מתחילים לקבל את דמי הביטוח לכל החיים. גיל הפרישה הוא 67 שנה לגברים ו – 64 שנה לנשים כאשר גילאי הפרישה צפויים להמשיך ולעלות עם השנים, בהתאם לתוחלת החיים העולה וכבר היום מדברים על העלאת גיל הפרישה לנשים לגיל 67.
  • ביטוח נכות– מבוטח שנקבע כי יש לו 75% נכות לפי ביטוח לאומי, כתוצאה ממחלה או תאונה. בין אם מדובר בנכות זמנית ובין אם נכות קבועה, המבוטח יקבל את דמי הביטוח בהתאם לאותו מקרה.
  • ביטוח זקנה– במקרה של מות המבוטח, קרוביו שתלויים בכלכלתו מקבלים את דמי הביטוח: בן/בת זוג וילדים שטרם מלאו להם 18 שנה.