כמה עולה ניהול חשבון הבנק שלכם?

א-ב בעמלות
העמלה הנגבית על ידי הבנק היא התשלום שהבנק גובה עבור שירותי שמירת הכסף וניהול החשבונות. גובה העמלות הנגבות משתנה, וניתן למצוא פערים של כמעט 100% במחיר של אותן פעולות בבנקים שונים. גובה העמלות החודשי מגיע לכמה מאות שקלים בחודש, תלוי בכמות הפעולות המתבצעות בחשבון, בסוגן ובתנאי הבנק והחשבון.

רפורמת העמלות בבנקים
בשנת 2008 נערכה רפורמה בתשלומי עמלות הבנקים כחלק מהרגולציה על פעילות הבנקים. מטרת הרפורמה הייתה לעזור לנו, בעלי חשבונות הבנק, לשלם פחות על החזקת חשבון בנק. הרפורמה עסקה לא רק בנושא של הוזלת עמלות ללקוח, אלא גם בצימצום כמות העמלות שאנו משלמים, ומלמעלה מ – 300 עמלות שונות שהבנק גבה לפני הרפורמה, נותרו 123 בלבד.

העמלות הנפוצות
ניהול חשבון עו"ש סטנדרטי, מלווה ב- 23 עמלות שונות, בהן 17 עמלות הצמודות לקבלת מידע על מצב החשבון. לאחזקת כרטיסי אשראי צמודות 31 עמלות, ולפעולות אשראי מתלוות 16 עמלות. על פעילות במטבע חוץ נשלם 16 עמלות שונות, ואילו 16 העמלות היקרות ביותר נגבות עבור פעולות במטבע חוץ. העמלות הנפוצות ביותר הן: עמלה חודשית בגין ניהול חשבון בנק, פעולה בערוץ ישיר, פעולה בעזרת פקיד, עלות אשראי ואחזקת כרטיסי אשראי. עמלות אלה נפוצות יותר מאחרות, בגלל שהפעולות שהן נגבות בגינן הן פעולות שגרתיות, שכולם מבצעים.

ניהול חשבון בנק בצורה נכונה
לא רבים יודעים זאת, אך ניתן להתמקח עם בנקים לגבי גובה התשלומים שהם גובים מאיתנו, גם על תשלומי הריבית וגם על תשלומי העמלות. חשוב לבדוק היטב איזה פעולות אנו מבצעים בחשבון באופן סדיר ותכוף יותר, ולחפש את הבנק שמציע את ההצעה הטובה ביותר עבורנו, בהתאם להתנהלות חשבון הבנק שלנו. במקרה הצורך, ניתן לשכור שירותי ייעוץ פיננסי מקצועי בכדי ללמוד להתנהל נכון יותר מול הבנק. יש להקפיד כי הייעוץ הוא ייעוץ אובייקטיבי חוץ-בנקאי, כמובן.

טיפים לניהול חשבון נכון:
הקפידו להשתמש בערוצים הישירים לביצוע פעולות, שכן העמלות הנגבות על פעולות אלה נמוכות יותר מהעמלות הנגבות על ביצוע פעולה בעזרת פקיד; ריבוי כרטיסי אשראי הוא מיותר, בדרך כלל, וגורם לתשלומי עמלות רבים יותר; כאשר משתמשים באפשרות התשלומים בכרטיסי אשראי, משלמים ריבית על התשלומים – לכן, נסו להימנע מתשלומים; מינוס בחשבון הבנק גורר תשלומי ריבית, שאחוזיה גדלים ככל שהמינוס גדל ולפעמים כדאי לקחת הלוואה שמכסה את כל המינוס והריבית עליה נמוכה מזו המשולמת על החריגה.