נייד: 050-4004977

טלפון: 074-7045959

איך לבחור משכנתא

לקחת משכנתא
לקנות היום בית בישראל זו משימה לא פשוטה, שבדרך כלל מחייבת לקיחת משכנתא מהבנק. רוב האנשים אינם בקיאים דיים בתחום הפיננסי בכדי להבין את הדקויות שבפירוט המשכנתא, וההיצע הגדול בתחום מגביר את הבלבול הקיים ממילא. למי שלא מוצא את ידיו ורגליו בנבכי שוק המשכנתאות, כלומר רובנו, מומלץ לשכור איש מקצוע לצורך ייעוץ פיננסי לפני לקיחת המשכנתא, אך בכל מקרה ישנם כמה דברים שכדאי לדעת מראש.

מה עלינו לדעת
לפני לקיחת המשכנתא עלינו לדעת כמה נתונים בסיסיים כמו מהי מטרת המשכנתא (קנית בית חדש, שיפוץ וכו'), מהו הסכום הכולל שאנו צריכים בכדי לממש את אותו הצורך, מהו הסכום הראשוני שאנו יכולים לגייס לבד, מהו גובה ההלוואה שנצטרך לקחת, ומהו מאזן התקציב החודשי המדויק של משק הבית. עם נתונים אלה ניתן לגשת ישירות לבנקים ובהתאם להם לקבל הצעות שונות, או לפנות לקבלת ייעוץ אובייקטיבי מאיש מקצוע אשר אינו קשור לבנקים ויכול לסייע לנו לבחור משכנתא נכונה, לשלם פחות על המשכנתא ולמצוא הלוואה זולה ככל האפשר.

להבין את השפה המקצועית
כדאי שנבין את השפה המקצועית בתחום לפני שנבקש משכנתא, ונלמד מהו פרעון, מה ההבדלים בין הריביות המוצעות, מהי הצמדה ומה משמעותה וכו'. ניתן לקרוא חומר באינטרנט או לגשת לקבל ייעוץ פיננסי מקצועי, אך בכל מקרה חובה עלינו להבין במה הדברים אמורים לפני שאנו מתחייבים לבנק זה או אחר.

השוואת מחירים
לא קל לבצע השוואת מחירי משכנתאות בגלל השוני בתנאים המוצעים בבנקים השונים, ולעיתים אף באותו בנק. לצורך השוואת תנאי המשכנתאות והבנה של מה מתאים ומה לא, יש צורך לגשת לכמה בנקים שונים ולקבל הצעות מחיר. לאחר ביצוע השוואה בין ההצעות ניתן לגשת שוב לבנקים ולברר האם הם יכולים לעניק תנאים טובים יותר. תתפלאו, אך הבנקים ישפרו את הצעותיהם שוב ושוב.

טיפ לסיום : שיפור התנאים של משכנתא קיימת
אם בכל זאת לקחתם כבר הלוואה שההחזר החודשי עליה גבוה ועכשיו אתם מבינים את הטעות או שכעת אתם זקוקים להקלה בעומס הכלכלי, ניתן לבצע מחזור משכנתא, שהוא הפחתת התשלום החודשי על ידי הוזלת ריביות ופריסת המשכנתא מחדש. את הפריסה המחודשת מבצעים בהתאם לצרכים העכשוויים, והתוצאה היא משכנתא זולה יותר. גם אם בטווח הארוך צעד זה אינו תמיד כלכלי, לעיתים הוא הכרחי. התייעצו באיש מקצוע מחוץ לבנק בכדי להוזיל את התשלום כמה שיותר.